METALSKI SEKTOR
Sektor metalne industriji u opštini Brod zauzima značajno mjesto. Kroz razvoj malih i srednjih preduzeća, ima tendencije porasta, a u periodu 2014. – 2018. godina u Brod su investirali:
- Anton Paar ShapeTec BA” d.o.o. (Austrija) sa 27 novozaposlenih radnika.
- Krampitz international & Partner” d.o.o. (Njemačka) sa 18 novozaposlenih radnika i proširavanjem postojećih kapaciteta.
- Scai Adapter o.o. (Italija) je udvostručio broj zaposlenih i proširio postojeće kapacitete.
Od uslužnih privrednih subjekata iz metalskog sektora najzanačjni su:
- “DM montaža” d.o.o. sa 16 zaposlenih radnika čija je osnovna djelatnost zavarivanje, izrada i montaža čeličnih konstrukcija kao i obuka zavarivača odgovarajućim postupcima.
- “Ross-adrija” d.o.o. sa 20 zaposlenih radnika, čija je osnovna djelatnost zavarivanje, izrada i montaža čeličnih konstrukcija kao.
Od ponude slobodne radne snage na birou Brod Zavoda za zapošljavanje RS nalazi se:
- 135 bravara,
- 19 zavarivača,
- 11 metalo strugara
- 23 mašinska tehničara.
Uvoz – Izvoz
U 2017. godini u opštinu Brod najviše je uvezeno sljedeće robe:
- gvožđa i čelika u vrijednosti 23.840.537,00 KM,
- proizvoda od gvožđa i čelika u vrijednosti 1.423.120,00 KM.
U 2017. godini iz opštine Brod najviše je izvezeno sljedeće robe:
- proizvoda od gvožđa i čelika u vrijednosti 37.725.801,00 KM
- gvožđe i čelik u vrijednosti 2.326.481, 00 KM.
Glavne zemlje izvoznice su: Italija, Turska, Austrija, Njemačka, Švedska, Hrvatska, Slovenija i Švedska.
Obrazovanje kadrova metalskih struka vrši se u:
- Srednjoj školi „Nikola Tesla Brod“ za zanimanja Bravar-Zavarivač, ukupno 30 polaznika svake godine
- Prekvalifikacija u oblasti zavarivanja (TIG, WIG, REL MAG i slični postupci) – obuku vrši „Bakara“ d.o.o. Liješće, i „DM-montaža“ d.o.o. Brod, sa međunarodno priznatim sertifikatima.
Opština Brod u protekle tri godine planirala je i realizovala prekvalifikaciju iz oblasti zavarivanja. Do sada je ovim programom obučeno oko 40 polaznika.
Najveći potencijal unutar metalskog sektora ima podsektor za izvođenje bravarskozavarivačkih radova, metalopreradjivačku industriju, autoindustriju i pružanje usluga iz oblasti metalske industrije.
POLJOPRIVREDA OPŠTINE BROD
Poljoprivredna proizvodnja na području opštine Brod, u proteklih pet godina intenzivno se razvija, u velikoj meri zahvaljujući akcijama preduzetim od strane lokalne samouprave.
U okviru opštinskog budžeta svake godine su predviđena sredstva za podsticaje u poljoprivredi,a paralelno sa tim se objavljuju oglasi za zakup poljoprivrednog zemljišta. Do sada kroz koncesije je izdato 62 hektara a kroz zakup 919 hektara obradivog zemljišta. Sa takvom praksom se nastavlja i dalje jer je preostalo još 1.134 hektara. Samim tim se konstantno povećava i broj registrovanih porodičnih poljoprivrednih gazdinstva, tako da je 2015. bilo 252 gazdinstva, 2016. 302 gazdinstva a 2017. godine 351 gazdinstvo. U oblasti poljoprivrede pojavljuju se i strani investitori, tako da je jedna holandska kompanija zainteresovana za izgradnju farme muznih krava za 500 grla i već je uzela u zakup oko 50 hektara obradivog zemljišta.
Najintenzivnija proizvodnja je u oblasti mlekarstva, gde se iz godine u godinu beleži porast otkupljenih količina svežeg mleka, tako da je u prošloj godini zabeležena količina od 2.450.000 litara sa tendencijom daljeg porasta. U isto vreme je razvijen i tov bikova, kao i proizvodnja svinja, koja je dostigla brojku od oko 7.000 grla raznih kategorija.
Ratarska proizvodnja se zasniva u saradnji sa stočarskom proizvodnjom, jer se na taj način obezbeđuje najveći deo hraniva za postojeći stočni fond, a deo proizvodnje se predaje kroz organizovani otkup i to najviše kukuruz i pšenica. Pored svih vrsta žitarica, zastupljene su i gajene livade, koje su zasejane lucerkom i detelinsko-travnim smešama.
Voćarstvo je zastupljeno na površinama od 644 hektara i sve više se formiraju voćnjaci sa savremenim načinom uzgoja voća. U narednom periodu je predviđena i izgradnja jednog rashladnog objekta za smeštaj i čuvanje voća do prodaje. Najviše su zastupljene voćne vrste šljiva, kruška i jabuka, a poslednjih godina sve više niču i savremeni zasadi lešnika i oraha.
Poljoprivrednu proizvodnju pratimo u saradnji sa Poljoprivrednim institutom Republike Srpske iz Banja Luke, sa kojim je organizovana kontrola kvaliteta zemljišta i predlozi mera za korišćenje organkog i mineralnih đubriva, kao i plodoreda, a sa Institutom za razvoj i unapređenje poljoprivrede iz Brčkog u pripremi je organizovana proizvodnja uljarica (soja, suncokret i uljana repica) za poznatog kupca.