Чланови Привредног савјета разговарали о Пословној зони “Скеле”, Нацрту буџета за 2025. годину и уписној политици за школску 2025/26. годину
На данас одржаној 15. редовној сједници Привредног савјета општине Брод чланови овог савјетодавног тијела разговарали су о могућностима изградње Пословне зоне „Скеле“, а на дневном реду нашао се и Нацрт буџета општине Брод за наредну годину и план уписа у средњу школу за школску 2025/2026. годину.
Говорећи о теми која је изазвала највећу пажњу, изградњи Пословне зоне “Скеле” начелник општине Брод Милан Зечевић казао је да се „овом проблему, као и свим другима приступа плански и системски“.
„До сљедеће сједнице Привредног савјета, надам се у току идућег мјесеца доставићемо катастарске изводе да видимо тачно власништво над свим честицама које се налазе у Пословној зони “Скеле”, утврдићемо гдје су већ прописане саобраћајнице, те заједно са Електро-привредом и нашим комуналним предузећем доставићемо процијењени трошковник, да знамо колико би коштала инсталација канализационог и водоводног колектора, а уједно и једне трафо-станице која би имала потенцијал да се разграђује и надограђује и да напаја читаву будућу Пословну зону” Скеле”“, казао је он.
Тема данашње сједнице био је и Нацрт буџета за наредну годину чији ће се коначан Приједлог наћи на 2. редовној сједници Скупштине општине Брод заказаној за 25. децембра.
„Било нам је веома важно да са становишта општинске управе, али и са становишта привреде појаснимо свим учесницима вечерашњег Савјета тачно каква је ситуација. Ми још увијек немамо комплетан налаз, ревизиони процес је у току тако да очекујемо да поред редовне сједнице исти дан одржимо и посебну тематску сједницу са налазом ревизије“, рекао је начелник општине Брод и додао:
„Ревизија ће нам рећи тачну финансијску црту гдје се налазимо и даће свакако одређене препоруке о чијем извршењу ћемо консултовати наше одборнике, али и Привредни савјет“.
Зечевић је казао да је било од изузетног значаја да се ово савјетодавно тијело упозна са „свим за сада утврђеним стањем у финансијском сектору наше општине“.
„Буџет је овај пут значајно већи јер морали смо пројектовати и предвидјети да од 1. јануара идуће године Дом здравља постаје дио наше буџетске ставке. Општински буџет износи 14 милиона, а око 2 милиона и 700 хиљада марака је буџет Дома здравља, што нам говори да је буџет Брода порастао на готово 17 милиона марака“, казао је он и додао:
„Са тим буџетом морамо да будемо рационални, 17 милона марака је свакако једна импозантна цифра и она би била веома лако устројива, да буде одржива, да ми будемо солвентни, да смо ми дошли на једну позитивну нулу. Међутим, према примопредајном извјештају између мене и бившег начелника затекли смо 5 милиона и 600 хиљада марака краткорочних обавеза и око милион марака повучених средстава од различитих донатора која су утрошена ненамјенски, а која у идућој години морамо или да вратимо или да их исплатимо за оне сврхе за које су предвиђена“.