News

Потенцијали пословне зоне “Скеле” представљени бродским привредницима који тренутно послују у иностранству

Одлична локација, једноставна процедура издавања сагласности и докумената, повољна цијена земљишпта, грађевинске дозволе и комуналне накнаде, те ниска стопа пореза, само су неке од погодности Пословне зоне „Скеле“, поручено је на састанку који је начелник општине Брод Милан Зечевић вечерас одржао са бродским привредницима који послују у иностранству.

Зечевић је детаљно презентовао које све погодности остварују инвеститори који су се одлуче да своје погоне или дијелове производних погона премјесте у Брод, а судећи по коментарима, добар дио вечерас присутних подржао је ову иницијативу.

Брођанин Славиша Врач, власник фирме „ВсВ“, која послује у Њемачкој и у Хрватској, а бави се металном производњом поздравио је идеју да се ово земљиште прво понуди нашим привредницима који се баве било којим видом посла ван граница наше општине и Босне и Херцеговине.

„Ја се првенствено захваљујем начелнику и његовом кабинету за овако један добар и квалитетан скуп. Као што сам и прошле године у разговору са начелником дао савјет да је ово јако важно за наш град да се сазову момци који су већ вани, који су спремни да нешто улажу, као што сам и сам у овај град и сви ми волимо у овај град да дођемо, и морамо, као што је начелник рекао, да мало свијест тих људи промијенимо, да људи изађу из те зоне конфора у којој је тренутно Брод и шансе су добре уз оваквог начелника да се иде напријед, сасвим сигурно“, казао је Врач и додао:

„План нам је да долазимо овдје и да се ширимо овдје одакле смо и кренули“.

Потенцијал који Брод има због свог географског положаја, али и бројних других предности, прије шест година препознао је Мика Зечевић, власник фирме „ДМ Монтажа“.

„Наш Брод је на идеалном мјесту за пословање. Европска унија нам је педаљ, аутопут, пруге и све остало. Ја у иностранству радим послове који планирамо да доведемо овдје, а, првенствено, Брод је на таквом мјесту да је све врло једноставно. На идеалном смо мјесту, чак и бољем него преко Саве, у Европској унији“, изјавио је он и додао:

„Код нас су изузетно добри услови, првенствено порески услови, радна снага, и, на крају крајева, профит који се оствари, порез на добит је 10 посто, што мислим да нигдје у свијету нема, а у Европи нема сигурно.

Мика Зечевић је истакао да на овим просторима живе и раде врло вриједни људи, те да и у томе лежи потенцијал успјешног пословања у Броду.

„Радне снаге као код нас слабо гдје има и сматрам да уз добре инвестиције, добру организацију и пристојно плаћање радницима може јако добро да се оствари и овдје, да нема потребе за иностранством. То је један од мојих циљева – да останем овдје, да моја дјеца остану овдје и да покушамо да вратимо што више људи који су трбухом за крухом отишли у иностранство“, поручио је он.

Начелник општине Брод Милан Зечевић се захвалио свима који су се одазвали позиву и нагласио да је свака сугестија људи који се баве било каквом врстом посла драгоцјена.

„Користим прилику да се захвалим свим привредницима који су издвојили своје вријеме и да им се захвалим на једној опширној расправи, а оно што ме посебно радује је то што увијек имамо нешто ново да научимо од паметних, предузетних и иновативних људи, што је вечерас свакако био случај“, нагласио је Зечевић.

Он је појаснио да се интензивно кренуло са рјешавањем вишедеценијског проблема имовинско-правних односа, те да Брод напокон има нешто конкретно да понуди будућим инвеститорима.

„Брод увијек болује од неријешених имовинско-правних односа и захваљујем се својим сарадницима и запосленицима РУГИП-а, односно нашег катастра који су у рекордном времену успјели да Пословну зону ‵Скеле‵ коначно правно усагласе, тако да смо прије непуна два мјесеца добили један комплетан производ, добили смо близу 200 хиљада квадрата првокласног пословног земљишта на 300 метара од граничног прелаза са свим могућим предиспозицијама и погодностима које могу да погодују и које требају једном предузетнику“, казао је начелник општине.

Зечевић је истакао да је било врло важно да се парцеле у Пословној зони „Скеле“ прво понуде Брођанима који раде у иностранству, а након тога и осталим потенцијалним улагачима.

„Идеја је била да ‵бацимо први каменчић у воду и да направимо први концентрични круг заинтересованих људи‵. То су наши бродски предузетници, а захваљујем се и појединим страним инвеститорима који су дошли да послушају, да поставе питање и да размотре шта нам је чинити у наредном периоду“, рекао је он.

Начелник Брода је казао да „једино стварање нове вриједности може да унаприједи комплетну животну климу у Броду, а не само пословну климу“.

„Ми желимо сваком инвеститору да понудимо првокласну локацију по врло повољним условима, а уз испуњење одређених њихових услова, земљиште може да се уступи и без накнаде. Осим тога, постоји могућност и одгођеног плаћања, постоји могућност и разноразних субвенција, а као добар подстицај од стране општине, ми ћемо сваком привредном субјекту до саме капије фирме довести сву потребну инфраструктуру, асфалт, струју, воду, канализацију и све остало што треба“, нагласио је Зечевић.

Вечерашњем састанку је присуствовало тридесетак привредника, те предсједник и поједини чланови Привредног савјета општине Брод.

На њихова питања, осим начелника општине, одговарале су и начелница Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Драженка Дуроња и начелница Одјељења за просторно уређење и имовинско-правне послове Санела Латиновић.

Потписан уговор за испоруку дробилице чија је набавка предвиђена у склопу пројекта “Cross Waste”

Начелник општине Милан Зечевић данас је у сали за састанке Општине Брод са представницима фирме „Лагер“ д.о.о. потписао уговор о испоруци дробилице за грађевински отпад, активности која се проводи у оквиру пројекта „Cross Waste“ – Побољшање прекограничног управљања отпадом путем одрживих пракси” који је започео прошле године.

Зечевић је након потписивања уговора истакао да је пројекат од велике важности за општину Брод јер ће набавка ове машине помоћи у одржавању локалних некатегорисаних путева.

„Ово је друга фаза пројекта и да кажем најозбиљнија и најскупља фаза. На основу уговора са добављачем имамо законски прописане рокове. Надамо се да ће они бити што краћи у самој испоруци дробилице коју очекујемо у току шестог или седмог мјесеца. Тачан датум јавиће нам из матичне компаније“, навео је начелник општине Брод.

Он је подсјетио да је општина Брод пројекат проводи у сарадњи са општином Борово из Хрватске.

„Они су своју дробилицу набавили. Сада је ред на нас и хвала богу пројекат иде добрим темпом. Оно што ствара само одређено додатно оптерећење јесте што ми унапријед морамо комплетно дробилицу, чија је вриједност с ПДВ-ом 466.830 марака, да платимо и тек након проведеног и подношења извјештаја донаторима можемо очекивати поврат тог новца“, казао је Зечевић и додао:

„Значајан дио новца смо успјели уштедити и надам се да ћемо до саме испоруке дробилице успјети да то што ефикасније обезбиједимо буџетом и да платимо самог добављача“.

Михаела Малешевић, шеф Одсјека за локални развој истакла је да је данашњим потписивањем финализиран процес закључења уговора са добављачем, а чија се процедура избора, током процеса јавних набавки, спроводила према процедурама Европске уније.

Према њеним ријечима ово је само једна у низу пројектних активност које се планирају имплементирати у наредним пројектним периодима.

„До 15. јуна је један извјештајни период који ће бити у фокусу рада Одсјека и општинске управе, а након тога ћемо се усмјеравати на друге пројектне активности као што су едукације са основношколским узрастом и грађанима у смислу осјештавања становништва како руковати отпадом и на правилан начин располагати и утицати на циркуларну економију и смањење загађености животне средине, истакла је Малешевић.

Пројекат „Cross Waste“ рјешава заједнички проблем грађевинског отпада у прекограничном подручју. Спроводе га комунално предузеће „Еко-Дунав” из Борова (Република Хрватска) у партнерству с Општином Брод, а финансира се у оквиру програма “INTERREG VI-А IPA Хрватска – Босна и Херцеговина – Црна Гора 2021.-2027“.

Вриједност пројекта је 841.445,40 евра, а суфинансира га Европаска унија са 85 одсто, док ће 15 одсто средстава обезбиједити пројектни партнери.

Одржана дводневна обука за спровођење Програма постинвестиционе подршке инвеститорима у Републици Српској (Aftercare програм)

У оквиру Сарадничке мреже за спровођење Програма постинвестиционе подршке инвеститорима у Републици Српској (Aftercare програм) коју чине Министарство привреде и предузетништва и представници 28 јединица локалних самоуправа у Републици Српској 22. и 23. априла 2025. године у Административном центру Владе РС у Бањалуци одржана је дводневна обука током које је представљено неколико важних тачака.

Учесници из Билеће, Брода, Дервенте, Челинца, Фоче, Источног Новог Сарајева, Зворника, Новог Града, Шипова, Шамца, Котор Вароша, Модриче, Мркоњић Града, Лакташа, Прњавора, Бањалуке, Бијељине, Приједора, Теслића, Пала, Сокоца, Градишке, Власенице, Српца, Станара, Требиња, Сребренице и Добоја упознати су са кључним циљевима, а то су:

  • системско јачање сарадње локалног, републичког и приватног сектора
  • стварање квалитетнијe и свеобухватнијe база информација о постојећим препрекама за инвестирање кроз теренске посјете
  • стварање системског приступа у рјешавању проблема инвеститора
  • подршка постојећим инвеститорима за реинвестирање
  • јачање капацитете локалних заједница
  • стварање система за рјешавање проблема са којима се сусрећу инвеститори, а самим тим и стварању повољнијег пословног амбијента за улагања
  • квалитетније информације о привредним токовима по појединим локалним заједницама
  • квалитетније информације о потенцијалима за инвестирање
  • системски и заједнички приступ промоцији потенцијала за страна улагања републичког и локалног нивоа.

Сарадња између локалних заједница и републичког нивоа је један од кључних елемената за успјешно привлачење нових и задржавање постојећих инвестиције и једно  од битних стратешких опредјељења Републике Српске, па је у том смислу закључено је да је потребно  интензивирати Програм постинвестиционе подршке инвеститорима (aftercare) у 28 јединица локалне самоуправе са намјером да се Програм прошири и на остале локалне заједнице.

У циљу конкретизације овог програма, као први корак биће организоване заједничке посјете привредним субјектима Министарства привреде и предузетништва и градова и општина у наредном периоду.

Као један од кључних инструмената за привлачење инвеститора јесте и успостављање добре организације унутар локалних заједница, а као добар примјер је и стандард који је успостављен кроз Програму цертификације општина са повољним пословним окружењем у југоисточној Европи BFC SEE, те подршка менаџмента локалних заједница у свим фазама привлачења, реализације и праћења инвестиција.

Заједнички су идентификованe и кључне информације које локалне заједнице треба да имају у сваком тренутнку на располагању да би инвеститорима могли да пруже адекватну подршку, разговарано је и о редовној размјени информација о стању у области инвестиција, те дати приједлози за кориштење добрих пракси у успостављању стандарда ефикасне управе и промотивних канала.

Програм постинвестиционе подршке инвеститорима (тзв. аftercare) проводи се од 2013. године са циљем мотивације постојећих инвеститора у Републици Српској на реинвестирање, као и побољшање веза са локалном привредом.

Дводневном Програму постинвестиционе подршке инвеститорима испред Општине Брод присуствовала је Михаела Малешевић, шеф Одсјека за локални развој.

Позив потенцијалним инвеститорима општине Брод на састанак

Од‌јељење за привреду и друштвене д‌јелатности позива све потенцијално заинтересоване инвеститоре за куповину парцеле у Пословној зони “СКЕЛЕ” и на осталим локацијама у власништву општине Брод да се одазову позиву на састанак који ће се одржати у петак, 25. априла 2025. године у 17:00 часова у сали за састанке Општине Брод (улица Светог Саве 17).

За састанак је предвиђен сљедећи дневни ред:

  1. уводно излагање

2. презентација Пословне зоне “СКЕЛЕ”

3. дискусија

Састанку ће присуствовати начелник општине Брод са сарадницима.

III Међународни сајам привреде, пољопривреде, туризма, образовања и запошљавања у Градишци

Град Градишка организује III Међународни сајам привреде, пољопривреде, туризма, образовања и запошљавања, који ће се одржати од 25. до 27. априла 2025. године у Арени Градишка. Сајам је под покровитељством предсједника Републике Српске, а земља партнер овогодишњег сајма је Бјелорусија.

Привредна комора Републике Српске, као Технички секретаријат за BFC SEE у Републици Српској, у склопу сарадње са BFC општинама и градовима, пружиће подршку промоцији овог сајма.

Поред излагачког дијела, планиране су стручне дискусије о најсавременијим технолошким достигнућима, са посебним акцентом на дигитализацију, роботику и вјештачку интелигенцију.

Сви заинтересовани за учешће на сајму потребне информације могу преузети на званичној страници сајма: sajamgradiska.com, или путем телефона, на бројеве: 051 810 334, 051 810 333, и на имејл адресе: jelena.beuk@gradgradiska.com, darko.vrhovac@gradgradiska.com.

Сајамска пријава.

CONTACT US

If there are any questions you'd like to ask, please fill in the below form and one of our team members will contact you back.

X
CONTACT US